И двата вида трюфели могат да се размножават по изкуствен начин чрез “заразяване” на корените на дърветата с техния мицел. Те умеят единствено да душат около дърветата и да разбират къде са налели сок ценните грудки. Познати са около 30 вида. За вида Perigord те надхвърлят 900 лева за килограм. Най-подходящ за отглеждане у нас е трюфелът от вида Tuber aestivum vitt (Scorzone) – черен, с неправилна кръгла форма, покрит с големи, сплескани брадавици. Вие може да се сдобиете с такова куче срещу сумата от около 5000 лева. Първо се накисват във вода за около 30 минути, за да се отслаби полепналата почва. Не допускайте във водата или над самите дръвчета да попадне химия. За разлика от прасетата, които не се нуждаят от обучение, за да намират трюфели, кучетата имат нужда от дресировка. Ароматът му е приятен и не наситен. По думите му цяла армия от търсачи на трюфели се изхранва с ценната гъба.
По думите му, най-скъпата гъба в света може да се открие единствено от специално обучените за целта кучета, като уменията да надушват трюфелите те наследявали по рождение. Имаме и категория за кучета, за да ги обучаваме на трюфели. Ако желаете първокласни трюфели за Вашия ресторант, хотел или за собствено удоволствие, ние можем да Ви ги осигурим целогодишно.. Ако купите непочистени трюфели, вие винаги трябва да ги проверявате за вероятните признаци на загниване. Ако човек разполага с добре обучено куче, той може да направи пачки, казват хора, заели се вече с тази работа. Според Цветозар Мичевски от Угърчин, който е един от големите износители на трюфели и организатор на феста, България изнася големи количества трюфели, но няма празник, по време на който да се насочва вниманието на хората към качествата и възможностите на тази гъба. В тази европейска държава хлябът стана по-скъп от свинското месо. Това пък е от икономическо значение, защото добивите от естествените гори спадат всяка година – за последния век около 100 пъти. За около 350 – 400 лева може да се сдобиете с половин кило черни трюфели. За съжаление обаче българите не са обучени как да откриват трюфели и често пъти унищожават дърветата, разказват Джан-Луиджи Синьори и съпругата му Мариана Милева от с.
3. Тиганът се загрява, маслото се разтопява, като не позволява да се загрее. В зависимост от сезона, през който се изваждат от почвата, белите и черни трюфели могат да бъдат летни и зимни. Това е отлична форма на алтернативно високодоходно земеделие, а се оказва, че българските почвени и климатични условия са едни от най-подходящите в света, казва Йово Йовчев от София, който работи в сферата с развъждането на трюфели. От „Кипро и Ко” казват, че след достатъчно дълга практика човек сам може да намира ценната гъба по външните белези. На практика той е с най-широки зони на разпространение в света и цената му през зимата е три-четири пъти по-висока”, обясняват от бургаската фирма „Кипро и Ко”, която се занимава с култивиране на трюфели. Поради липса на регламентация се предполагат загуби за бюджета в размер на приблизително 6 милиона лева на година от експорта на този ресурс. На този етап обаче все още липсва яснота как точно ще се случва това.
На този фон Mинистерството на земеделието издаде временна заповед за събирачите на деликатесните гъби, за да може секторът да излезе на светло. На големина достигат от орех до голяма ябълка, понякога и повече. Обиколките му из страната показали, че в България растат само от черния вид гъби, които са по-често срещани от белите и доста по евтини от тях. Преди консумация трюфелите трябва да се мият само със студена вода. Трюфелите трябва да са абсолютно чисти, преди да се съхранят. Те разполагат и с подробни почвени карти, за да засадят върху тях т. Те растат във Франция, Испания и Италия. Те също са с високо съдържание на протеини и фибри. Лошото време през изминалите 2 седмици наводни България и провали почивките на мнозина, но именно то доведе до фантастичната реколта трюфели. В случай, че не успеете да удържите прасето, то веднага ще изяде открития трюфел. Това не е разумно, тъй като в почвата може да има микроби и плесен или дори насекоми, които могат да навредят на трюфелите или замърсяват други хранителни елементи, съхранени в близост до тях. А те не са големи – предварителен анализ на почвата и евентуалното подобряване на химичния й състав. Някои хора са против премахването на почвата прикрепена към трюфелите и решават да ги съхраняват непочистени.